بهترین توصیه برای دستیابی به بالاترین سطح بهره وری

سبک زندگی

توسط ایمان رضوی 0

ایمان رضوی- سمیرا جلیلی

همیشه بررسی سالیان گذشته و تجربیات بدست آمده مفید است و چشم انداز خوبی را برای کارها و برنامه های آینده در اختیار ما می گذارد. ممکن است که شما به تمام اهداف از پیش تعیین شده خود دست یافته باشید یا در رسیدن به آنها دچار مشکل شده باشید. در هر دو حالت شما باید برای بهتر شدن و ترقی خود تلاش کنید و اين امر نیاز به تلاش مضاعفی دارد.

در اینجا ده نکته از ویژگی های کارآفرینان موفق برای رسیدن به بالاترین بهره وری در کار و زندگی تقدیم حضور می گردد:

 

  1. کارهای خود را به تعویق نیاندازید.

اگر شما انبوهی نامه و پست الکترونیک دارید، چون سرتان شلوغ است آنها را به کناری نیندازید. اگر الان گرفتارید بعدا هم گرفتار خواهید بود پس بهتر است ۱۰ دقیقه از زمان خود را صرف بررسی آنها کرده و آنها را دسته بندی کنید. براساس اولویت و اهمیت اقدام لازم را برروی آنها انجام دهید و موارد غیر ضروری را به فرصت بعدی اختصاص دهید.

  1. حذف جلسات غیر ضروری

قبل از تماس با کارکنان و همکاران و دعوت به برگزاری یک جلسه، به هدفی که از برگزاری آن دارید فکر کنید. آیا امکان دارد که بتوانید به هدفتان تنها از طریق یک تماس تلفنی کوتاه یا ارسال یک ایمیل به گروه، دست پیدا کنید؟ اگر لزوم یک جلسه احساس می شود تا بتوانید رو در رو بحث کنید، فردی را برای تعیین شرح وظایف هر فرد و کنترل زمان جلسه تعیین کنید.

  1. از قبل برنامه ریزی کنید.

صبحگاه شما با خوردن قهوه، مرور ایمیل ها و بررسی تقویم کارها بدون آنکه متوجه شوید می گذرد. روز خود را با داشتن هدفی روشن و تعریف شده و عملیاتی شروع کنید و البته باید این هدف گذاری را شب قبل و در آرامش کامل انجام داده باشید.

  1. از انجام چندین کار خودداری کنید.

زمانی که توجه شما معطوف به چندین كار متفاوت می شود از میزان کیفیت کاری شما در انجام وظایف کاسته می شود. تمامی کارها نیازی به صرف میزان مساوی از انرژی و توانایی ذهنی شما ندارند. بنابراین یک گام به عقب برگردید وظایفتان را الویت بندی کنید بر طبق زمان و برنامه در مسیر خود حرکت کنید.

  1. برای خودتان یک لیست یادآوری تهیه کنید.

اگر کارها  برایتان دشوار شد، به عقب برگردید و یک دقیقه را صرف نوشتن دلیل انجام این کارها و هدفی را که دنبال می کنید نمایید. بهترين نتيجه ممكنی که از این تلاشها بدست می آورید چیست؟ با در دست داشتن یک چشم انداز از حاصل کاری که در آن تلاش می کنید، می توانید راحت تر موانع را از سر راه خودتان بردارید و کار برایتان آسان می شود.

  1. اهدافتان را اولويت بندي كنيد.

وارن بافت سرمایه گذار افسانه ای یک توصیه طلایی برای این بخش دارد: ۲۵ هدف مهم زندگی تان را تعیین کرده و آنها را برای خودتان بنویسید، سپس ۵ هدف مهم تر را از میان آنها برگزینید و تمام تلاشتان را برای رسیدن به آنها بکار ببندید. تنها زماني كه به اين ۵ هدف رسيديد و از ليست خود خارج کردید مي توانيد به سراغ ۲۰ هدف بعدي برويد.

  1. فهرست كارهاي خود را با ديگران به اشتراك بگذاريد.

يكي از راه هاي مهم براي اطمينان يافتن از اينكه شما واقعا به هدفتان رسيده ايد يا خير به اشتراك گذاشتن  آن با دیگران است. این دیگران باید دوست، همکار یا یکی از اعضای خانواده باشد که صادقانه به ما بگوید که آیا به اهداف دست یافته ایم یا خیر.

  1. یاد آور (notification) نرم افزارهای رسانه های اجتماعی خودتان را غیر فعال کنید.

حضور در رسانه های اجتماعی مانند توییتر، اینستاگرام، تلگرام و… مهم است ولی باید یادآور آنرا غیر فعال کنید تا مزاحم اوقات شما نشود. با فعال شدن آن ما ناخودآگاه تمایل به چک کردن موضوع داریم و اینکار باعث اتلاف وقت ارزشمند ما می شود.

  1. زمان نه گفتن را بدانيد

به ياد داشته باشيد كه زمان شما با ارزشترین چیزی است که در اختیار دارید. درباره چكونگي انجام فعاليتهاي روزانه خود و تاثير آنها براي دستيابي به اهداف بزرگتان بياندشيد. اگر موضوعي شما را از هدفتان منحرف مي كند از اينكه به ان موضوع نه بگوييد هراس نداشته باشيد. اين بدين معني است كه شما براي دادن پاسخ به کارهایی که برای شما مفید تر است وقت بیشتری خواهید داشت.

  1. به تعطيلات برويد

خانم پني پيكي به مدت ۳۰ سال دستيار ريچارد برانسون بوده و اكنون مشغول به كار در شركت تايم است، این شرکت افراد را از طریق دستیار مجازی هوشمند به هم مرتبط می کند. ایشان نقل می کند که یکی از دلایل موفقیت ریچارد برانسون (موسس شرکت موفق ویرجین) این است که او می داند که چه زماني بايد به استراحت بپردازد خواه یکبار در هفته باشد یا مدتی در طول سال. ریچارد می داند که چه موقع واقعا نیاز به استراحت با اعضای خانواده اش دارد و اتفاقا ایده های بسیار نابی در این اوقات استراحت به ذهن او خطور می کند.

اعلام ديدگاه