تجربه گرفتن گواهینامه در آمریکا

سبک زندگی

توسط ایمان رضوی 0

اول از همه باید اشاره کنم توجه به جان انسانها در اولویت اول تمامی نهادهای مدنی آمریکا قرار دارد و حقوق مدنی و شهروندی یک نقطه حساس و کلیدی در تمام تصمیم گیری ها و قوانین می باشد.

رانندگی هم از این قاعده مستثنی نیست که البته چون به طور مستقیم با حقوق شما و البته جانتان در ارتباط است یک سلسله روال اداری و قانونی بسیار مفصل برای اینکار پیش بینی شده است. ایالت کالیفرنیا هم علاوه بر این خود مستقلا ضوابط و قوانین و دستورالعملهای مفصلی برای واجدین شرایط اخذ گواهینامه رانندگی قایل شده است.

داشتن گواهینامه رانندگی در سایر کشورها، گواهینامه بین الملل و حتی سایر ایالتهای امریکا برای رانندگی طولانی مدت در کالیفرنیا ملاک نیست و شما باید درخواست خود را داده و پس از قبولی و اخذ گواهینامه معتبر رانندگی کنید.

مرجع این کار اداره وسایل نقلیه موتوری کالیفرنیا می باشد (DMV: Department of Motor Vehicles). در ابتدا باید دفترچه راهنمای رانندگی را که به صورت رایگان در دو نسخه چاپی و آنلاین موجود است مطالعه کنید تا برای روز آزمون کتبی آماده شوید. جالب اینجاست که این کتاب به زبانهای انگلیسی، فارسی، عربی، چینی، کره ای، روسی و… موجود است و امتحان شما نیز به همان زبانی که راحت تر هستید گرفته می شود.

 

تصویری از دفترچه راهنمای رانندگی کالیفرنیا یا همان کتاب آیین نامه خودمان در ایران

https://goo.gl/pDDTDo

این هم لینک برای دوستانی که می خوان دفترچه رو به فارسی ببینن یا احیانا بخونن.

 

بعد از مطالعه کامل باید برای امتحان کتبی و آزمون شهری ثبت نام کنید که حدود ۵۰ دلار هزینه دارد. شما می توانید با این پول سه آزمون کتبی و در صورت قبولی سه آزمون شهری را دارید یعنی اگر در آزمون کتبی اول قبول نشدید می توانید تا ۲ بار دیگر امتحان بدهید. اگر باز هم قبول نشدید باید زحمت کشیده و ۵۰ دلار ناقابل دیگر هم بدهید تا مجددا ثبت نام آغاز شود. پس از ثبت نام در همان دفتر دی ام وی تست بینایی را می دهید و مدارک مورد نیاز شامل کارت شناسایی معتبر و تاییدیه آدرس اخذ می شود.

من امتحان را برای بار دوم  قبول شدم  و بعد از آن وارد نوبت دهی آزمون شهری شدم که برای ۳ روز بعد مشخص شد. یکی از دوستان خوب یک آقای نازنین بنام سعید را معرفی کردند که برای آموزش رانندگی شهری دو جلسه در خدمت ایشون بودیم. رانندگی در آمریکا نسبت به ایران بسیار کاری سختی در ابتدا و بعد از مدتی آسان خواهد بود. چرا سخت؟ چون ما عادت به رعایت حقوق دیگران را نداریم و چرا آسان؟ چون بعد از مدتی تو هم همرنگ جماعت اینجا در رعایت قانون و حقوق مدنی دیگران و خودت می شوی. یکی از مشکلات بزرگ ما ایرانی ها در آزمون این است که اگر در حال رانندگی هستیم و به چهاراره می رسیم که چراغ آن سبز است سرعت خودرو را کم می کنیم. اینکار در آمریکا خطاست و متوجه نمی شوند که چرا در حالیکه چراغ سبز است باید آهسته بروی. ما می ترسیم که با چراغ سبز، راننده ای ناغافل وارد تقاطع شود و اینجا اینکار اشتباه را فقط افراد مست می کنند که در صورت انجام سر و کار شما با دادگاه و کرام الکاتبین است.

خوشبختانه شهری را هم قبول شدم و برگه رانندگی موقت را دریافت کردم که تا زمان دریافت اصل کارت رانندگی معتبر است و خود کارت اصلی با پست و ظرف مدت دوهفته تا سه ماه ارسال خواهد شد.

 

 

اعلام ديدگاه