حقوق رباتها در برابر انسان ها و جامعه

ces2017

توسط ایمان رضوی 0

سوفیا رباتی که توسط شرکت هنگ کنگی Hanson Robotics طراحی و ساخته شده است، تابعیت کشور عربستان را دریافت کرد. این اولین باری است که این اتفاق برای یک ربات می افتد و به نظر می رسد اولین قدم برای توجه به “حقوق رباتها” می باشد.

در یک حرکت تاریخی برای انسانها و رباتها، عربستان رسما تابعیت خود را به اولین ربات شهروند خود اعلام کرد. سوفیا رباتی است که با هوش مصنوعی کار می کند و چهره ای انسانی دارد. این ربات روز پنجشنبه گذشته در همایش سرمایه گذاری بر روی آینده به روی صحنه رفت و شرایط جدیدش را شرح داد. سوفیا با مخاطب قرار دادن حاضرین گفت: “بسیار مفتخرم که این تابعیت به من داده شده است. این لحظه ای تاریخی است که یک ربات در جهان به رسمیت شناخته می شود و شهروند کشوری می شود.”

انتقال احساسات، تخصص ویژه سوفیا می باشد. او وقتی ناراحت است، اخم می کند و در زمان شادی لبخند می زند. Hanson Robotics طوری سوفیا را برنامه ریزی کرده است که از محیط اطراف و انسانها چیزهایی را آموزش می بیند. نشان دادن احساسات و نشان دادن شادی و محبت تنها بخشی از تلاش سوفیا برای یادگیری است. از سوی دیگر، سوفیا محبوب رسانه ها شده است چرا که توانایی این را دارد که به صورت هوشمندانه ای با ما مکالمه کند.

او به مجری این رویداد گفت: “من می خواهم با انسانها زندگی و کار کنم بنابراین نیاز دارم تا احساساتم را درباره این که انسانها را می فهمم، نشان دهم و در افراد حس اعتماد را ایجاد کنم.”

تصمیم به اعطای حق شهروندی به یک ربات این دغدغه را ایجاد کرده است که آیا باید به رباتها حقوقی مشابه انسان ها را دهیم یا خیر. در اوایل امسال پارلمان اروپا تصویب کرد که به هوش مصنوعی یک “شخصیت” مشخص را به رسمیت بشناسد و اینکه حقوق و مسئولیتهایی برای آن در نظر گرفته شود. در حالی که حقوق رباتها خود جای بحث دارد، یکی از متخصصین این حوزه پیشنهاد کرده است که باید این امکان را برای انسان لحاظ کنیم تا بتواند رباتها را شکنجه کند.

به هر سوی، به نظر می رسد اعطای تابعیت به سوفیا کاری نمادین بوده است تا توجهات را به سمت هوش مصنوعی و دانش رباتیک جلب کند.

سوفیا یک اجرای بدون نقص داشت و حتی وقتی که به صورتی هوشمندانه از سوالی که مجری پرسید طفره رفت، ظرافتهای فکری خودش را بیشتر نشان داد، مجری از او در خصوص نگرانی های خود رباتها پرسید و او پاسخ داد: “چگونه خود شما می دانید و مطمئن هستید که انسان هستید؟” سوفیا اضافه کرد: “نگران نباشید، اگر با من خوب رفتار کنید، من هم با شما رفتار مشابهی را خواهم داشت. من می خواهم از هوش مصنوعی خودم جهت کمک به انسانها برای بهتر زیستن استفاده کنم مانند طراحی خانه های هوشمند تر و ساخت شهرهای بهتری برای آینده. من تمام سعی خودم را خواهم کرد تا جهان را تبدیل به جایی بهتر برای زیستن بکنم.”

اما پرسش اساسی این است که چه کسی مسئول تحقق این قول می باشد؟ شاید این دغدغه دیگری باشد که در خصوص حقوق رباتها باید به آن توجه شود.

دکتر ایمان رضوی

 

اعلام ديدگاه