رسانه های دیجیتالی: آینده در حال دنیای سرگرمی

تکنولوژی

توسط ایمان رضوی 0

فکر میکنم خیلی ها برنامه بسیار جالب و سرگرم کننده Top Gear یا تخته گاز را دیده باشند. سه مجری خوره خودرو در هر قسمت ضمن معرفی و بررسی خودروها و امکانات اونها و بعضا مقایسه اونها با هم، سناریوهای سرگرم کننده بسیاری را در برنامه ها می گنجاندند که باعث شده بود هر برنامه حدود دویست و پنجاه میلیون بیننده را از سراسر جهان پای تماشای این برنامه سرگرم کننده تلویزیون بی بی سی بکشاند. جرمی کلارکسون، ریچارد هموند و جیمز می مجریان معروف این برنامه بودند تا اینکه بین جرمی و تهیه کننده دعوا و درگیری پیش می آید و شبکه بی بی سی که قبلا هم سابقه انجام اینکار را توسط جرمی داشته و به او بارها و بارها اخطار داده بود، تصمیم به اخراج او از این شبکه می گیرد. به طبع این اتفاق برنامه متوقف می شود و یکی از پول سازترین برنامه های تاریخ تلویزیون بریتانیا و جهان در کمال نا باوری تعطیل می شود.

صدها کمپین و اعتراض در اینترنت و حتی در جلوی ساختمان بی بی سی به راه می افتد و هشتگ return jeremy clarkson (جرمی کلارکسون را بر گردانید) به سرعت در شبکه های اجتماعی همه گیر می شود؛ ولی این شبکه پای تصمیم مدیران خود می ایستد و در بیانیه ای اعلام می کند که رعایت حدود اخلاق حرفه ای برای این شبکه در اولویت نخست قرار دارد.

این مساله داشت به فراموشی سپرده می شد که شرکت آمازون با سر و صدای فراوان اعلام کرد که این سه مجری و تهیه کننده معروف قرار است نسخه ای شبیه به تخته گاز را اینبار در شبکه آمازون پرایم برای آمازون بسازند و در تولید و ساخت این برنامه دست آنها کاملا باز می باشد. نام انتخاب شده برای برنامه جدید کلارکسون، هموند و می The Grand Tour می باشد.

بلاخره در تاریخ ۱۸ نوامبر اولین قسمت این مجموعه در قامت جدید پخش شد و استقبال جهانی از آن بینظیر بود به طوریکه آمازون با امیدواری تمام اعلام کرد که این برنامه تمام رکوردهای پخش آنلاین را تا آن تاریخ شکسته است.

در خلال بازدید از نمایشگاه صنعت خودرو لس آنجلس جا بجا با بنرها و بیلبوردهای این برنامه جدید شبکه آمازون پرایم روبرو شدم. دیگر واقعا وسوسه شده بودم که این برنامه را ببینم.

بسیار پرسو جو کردم که این برنامه در چه کانال یا کیبلی پخش می شود و جواب درستی از دوستانم نگرفتم تا اینکه در خود سایت آمازون جستجو کردم و با این شبکه بیشتر آشنا شدم. در اینجا بود که باز برای اولین بار با وا‌ژه Streaming آشنا شدم که به معنی پخش یک فیلم، سریال یا برنامه تلویزیونی از طریق شبکه ها برروی اینترنت است که می توانید آنها را بروی گوشی تلفن هوشمند خودتان، لپ تاپ، دسکتاپ، تبلت، تلویزیون هوشمند یا کنسول بازی تماشا کنید.جالب نیست؟ شعار هم این است: Watch-Love-Repeat. تماشا کن-دوست داشته باش-تکرار کن. ساده و گویا. دسترسی به انبوهی سریال و فیلم و نکته مهم اینکه هرجا خواستید می توانید پخش آنرا متوقف کنید و در ساعت و روز دیگری مجددا آنرا از همان جا دوباره ببینید و باز دوباره ببینید. از همه مهم تر با تلفن تبلت دیگر نیازی نیست تا برنامه محبوبتان را حتما در خانه و با نشستن پای تلویزیون تماشا کنید.

جالب تر وقتی شد که آمازون به من پیشنهاد استفاده یکماهه رایگان از تمام محتوای آمازون داد و اینکه بتوانم کیفیت را شخصا در عرض یکماه ببینم و آزمایش کنم. خوب البته من هم با اشتیاق فراوان پذیرفتم.  هزینه اشتراک سالیانه این سرویس هم با امکان دسترسی رایگان به تمام محتواها ۹۹ دلار می باشد که واقعا قیمت مناسب و یک شکار واقعی است. در حال حاضر تقریبا نیمی از خانه ها در آمریکا به این سرویس متصل شده است و در سطح جهان هم به سرعت در حال گسترش است. با داشتن یک زیر ساخت خوب که امکان اینترنت پر سرعت را به شما می دهد دیگر واقعا نیازی به تماشای شبکه های گوناگون ماهواره ای نیست. شما خودتان شخصا تعیین می کنید که الان دوست دارید چه چیزی را تماشا کنید و این خواسته در لحظه برای شما مهیا می شود. بدون پخش آگهی های آزار دهنده و بعضا خنک تبلیغاتی در خلال فیلم و درست در جاهای حساس فیلم یا سریال که واقعا ضد حال بزرگی است.

به نوعی می توان گفت که این فعالیت آینده صنعت سرگرمی را برای همیشه تغییر داده است و در آینده ای بسیار نزدیک سرگرمی های تعاملی هم در راه آمدن می باشند.

مبتکر Streaming آقای رید هستینگز موسس شرکت Netflix می باشند. بزودی داستان این شروع حماسی را در مقاله دیگری با شما در میان می گذارم.

شاد و پیروز باشید.

 

اعلام ديدگاه