فن آوری های مدرن در خانه

تکنولوژی

توسط ایمان رضوی 0

بررسی یک برنامه بلند پروازانه در شرکت پاناسونیک
دکتر ایمان رضوی

صحبت از فناوری های نوین در ساختمان ناخودآگاه ما را به آینده می برد ؛ جایی که در آن تمامی کارها تنها به اراده انسان و از طریق مستخدمانِ بدون جیره و مواجب آماده خواهد شد.دنیای رباتها و ابر رایانه های پیشرفته که تنها در خدمت به انسان برای افزایش میزان رفاه او هستند.
ولی با یک بررسی ساده در دنیای پیرامون خود می بینیم که این آینده رویایی در حال وقوع است. برای مثال در خانه های ما یخچالهای هوشمند مجهز به ریزپردازنده ها، تمامی عملیات تعریف شده برای یک یخچال را به دقت برنامه ریزی کرده و بهترین عملکرد ممکن را با به خدمت گرفتن منطق فازی سر و سامان می دهند. یا رباتهایی که وظیفه جاروبرقی را انجام می دهند و بر طبق یک برنامه ریزی قبلی و با شناسایی دقیق موقعیت ساختمان اقدام به جارو کردن می کنند. اینها پیشقراولان دنیای آینده در خانه های ما هستند.
به یاد می آورم در دوره فوق لیسانس از محضر استاد بزرگواری که در دانشگاههای آمریکا استاد بودند استفاده می کردیم و در کلاس مدیریت دانش که ایشان تدریس می کردند مقاله ای درباره آینده اینترنت را بررسی می کردیم. این مقاله در مجله “Harvard Business Review” چاپ شده بود و در آن سالها سر و صدایی به پا کرده بود. در این مقاله پیش بینی شده بود که اینترنت تمام جهان پیرامونی ما را برای همیشه تغییر خواهد داد و بستر (Platform) خود را ایجاد خواهد کرد که در آن ما و متعلقات ما در آن قرار خواهند گرفت و به رد و بدل اطلاعات می پردازند. بخش اول که استفاده روزانه ما از اینترنت است در حال انجام است و بخش دوم این پیش بینی نیز به حقیقت پیوسته است: اینترنت اشیا.
اینترنت اشیابه نقل از سایت ویکی پدیا مفهومی است برای توصیف آینده‌ای (این آینده البته حال شده است.) که در آن اشیای فیزیکی یکی پس از دیگری به اینترنت متصل می‌شوند و با اشیای دیگر در ارتباط قرار می‌گیرند. اینترنت اشیا از با شناسایی از طریق فرکانس رادیویی (RFID) به عنوان یک روش ارتباطی، فناوری‌های حسگر، فناوری‌های بی‌سیم، کدهای واکنش سریع (QR) و پروتکل های ارتباطی مرسوم پیاده سازی می شود. اینترنت اشیا از اهمیت خاصی برخوردار است؛ زیرا اشیا وقتی بتوانند خود را به صورت دیجیتالی ارایه کنند در نهایت به پدیده‌ای بسیار فراتر از کلیتی که در واقعیت هستند، تبدیل خواهند شد. در چنین شرایطی، ارتباط اشیا، دیگر محدود به ما نیست بلکه آنها با اشیای اطراف، داده‌های یک پایگاه داده و… نیز در ارتباط قرار می‌گیرند. وقتی اشیا با یکدیگر مرتبط شدند، می‌توان سخن از یک “محیط هوشمند” به میان آورد.
دیگر اینترنت مختص به ارتباط افراد با یکدیگر نیست؛ بلکه اشیا با یکدیگر و با ما ارتباط برقرار می کنند. یک مثال جالب برای این موضوع یخچالهای جدید می باشند: در این سامانه های جدید هوشمند تمام مواد خوراکی درون یخچال با یخچال در ارتباط است و یخچال، خود نیز با دنیای بیرون از طریق اینترنت ارتباط برقرار می کند. برای مثال برچسب های ویژه ای برروی جعبه شیر قرار می گیرد که با نزدیک شدن به تاریخ انقضای شیر به کمک فناوری RFID آنرا به اطلاع یخچال رسانده و یخچال نیز متقابلا با درج پیام هشدار برروی صفحه نمایشگر نصب شده برروی درِ خود ، کاربر را از مصرف شیر منع می کند و در همین زمان با متصل شدن به پایگاه اینترنتی فروشگاه موادغذایی اقدام به سفارش شیر می کند و تمام اینکارها خودکار انجام می شود.
اینها محتویات خانه ای خواهد بود که در کشورهای پیشرفته جهان شروع به ارایه سرویس کرده است و بزودی به کشور ما هم راه خواهند یافت.
اکنون در جهان در تمامی حوزه ها مواد و محصولات در حال نوزایی و استفاده از فن آوری های نوین هستند و صنعت ساختمان به عنوان یک صنعت مادر یکی از مهم ترین بازارها برای این نوآوری های جدید است.
صحبت از تمام آنها در حوصله ای این مقاله نمی گنجد و تصمیم گرفتم برروی صرفه جویی در وقت و حوصله شما، درباره مصرف انرژی صحبت کنیم. انرژی به شدت در حال گران شدن می باشد و کشورها و شرکتها دایما در حال سرمایه گذاری هستند تا منابع تامین انرژی را متنوع و در عین حال پایدار نمایند. یکی از بخش های بزرگ مصرف کننده انرژی خانه های مسکونی است. در خانه برق از طریق استفاده وسایل برقی و روشنایی و تهویه متبوع و گاز از طریق مصرف برای پخت و پز و گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.
انرژی خورشید به عنوان کانون حیات بخش به کره زمین به رایگان در اختیار ماست. منبعی بی نهایت بزرگ از انرژی پاک و تقریبا در دسترس در تمام نقاط جهان. ایران ؛ کشور عزیز ما می تواند یکی از کانونهای بزرگ تولید انرژی از طریق نور خورشید باشد چرا که از نظر جغرافیایی در موقعیت مکانی بسیار مناسبی برای شکار نور خورشید قرار دارد.
شرکت پیشرو Panasonic برنامه مفصل و دنباله داری را تعقیب می کند که عنوانی بس بزرگ دارد: Zero Energy House- ZEH of 2030، برنامه خانه با مصرف انرژی صفر تا سال ۲۰۳۰٫ خانه ای که نیاز به خرید انرژی مصرفی از شرکت برق و گاز ندارد.
چالش های جهانی که سبب شده است این شرکت اقدام به سرمایه گذاری بسیار سنگینی در این حوزه کند به شرح زیر می باشد:
• آلودگی شدید آب و هوای کره زمین و تشدید گرم شدن آن از طریق ورود آلاینده ها بویژه گاز کربنیک به جو زمین و تشدید آب شدن یخچالهای طبیعی در قطب شمال و جنوب زمین که یک تهدید جدی نزدیک است.
• بالارفتن بهای نفت خام و مشتقات آن که به تدریج در حال کاهش منابع است و اصولا استفاده از آن برای گرمایش دیگر مقرون به صرفه نمی باشد.
• رشد جمعیت در جهان

فرصتهای مهیا شدن شرایط برای ورود به بازار انرژی های همچون انرژی نور خورشید به شرح زیر است:
• رشد انفجاری دانش بشر برای به خدمت گرفتن انرژی های نو و مقرون به صرفه شدن استفاده از انرژی نور خورشید، باد و …
• وجود قوانین حمایتی کامل و مفصل و تغییر نگرش بشر به حفظ محیط زیست پیرامونش
چگونه مصرف انرژی صفر:
مصرف انرژی صفر به این معنی است که این خانه برای تامین نیازهای خودش متکی به شبکه برقی سراسری نیست و در عین حال انرژی را بسیار بسیار کم تلف می کند چگونه:
تامین انرژی:
منابع تامین کننده انرژی در این خانه از طریق پنلهای خورشیدی می باشد. پنلهایی که بازده تولید انرژی الکتریکی آنها بسیار بالاست و برروی پشت بام نصب می شوند. پنل های جدید علاوه بر اینکه دکوراتیو هستند خود به عنوان بخشی از پوشش سقف استفاده می شوند و کمک موثری به عایق سازی سقف خانه خواهند کرد. همچنین آب گرم مصرفی مورد نیاز برای مصارف بهداشتی و گرمایشی بطور کامل از طریق مبدل های خورشیدی تامین می شود.
مصرف انرژی:
در این خانه، پرت انرژی بسیار پایین خواهد بود و از طریق انواع سیستم های مبدل حرارتی گرمایش و سرمایش مهیا می شود. از طرفی با رشد فناوری در حوزه تولید وسایل خانه، انرژی مصرفی آنها بشدت پایین آمده است.
نور مصرفی در روز از طریق پنجره های هوشمند تامین می شود که هم نور را به کمک شیشه های هوشمند خود تنظیم می کنند و هم مانع خروج گرما یا سرما از محیط می شوند. این شیشه ها با برخورداری از پوشش نانو مخصوصی نیازی به شست و شو ندارند.
نور مصرفی در شب از طریق ذخیره انرژی در باطری های مخصوص خانه انجام می شود.
فروش انرژی:
این خانه حتی قادر خواهد بود انرژی مازاد خود را با اتصال به شبکه برق سراسری بفروش برساند و از طریق آن بخشی از سرمایه گذاری انجام شده برای تهیه آنرا جبران نماید.
امید است متخصصان ایرانی توانایی به خدمت گرفتن از این گنج در دسترس را هرچه زود تر برای مردمان این سرزمین کهن به ارمغان آورند.

اعلام ديدگاه