میلیاردرهایی که درس‌نخوانده ثروتمند شدند

کارآفرینان

توسط ایمان رضوی 0

جان دی راکفلر

او را شاید بتوان ثرتمندترین آمریکایی تمام دوران ها نامید. جان دیویس راکفلر از پایه گذاران یک پالایشگاه نفتی بود که از دل آن شرکت نفتی استاندارد اویل برخاست. زمانی که راکفلر در سال ۱۹۳۷ درگذشت. میزان ثروتش حدود ۳۴۰ میلیارد دلار برآورد شد. شاید باور این قضیه سخت باشد که راکفلر فقط دبیرستان رفت و سپس تنها یک کلاس کوتاه مدت را در کالج گذراند تا اینکه در سن ۱۶ سالگی شروع به کار کرد.

 

هنری فورد

او در ۱۶ سالگی مزرعه خانوادگی را ترک کرد و به دیترویت رفت. در ابتدا به عنوان کارآموز کار کردن با ماشین‌های صنعتی را یاد گرفت و بعدها مهندس ارشد کمپانی “ادیسون ایلومینیتینگ” شد. فورد نخستین خودرویش را سال ۱۸۹۶ ساخت. او سپس ایده تولید متحرک بر روی چرخ را به اجرا درآورد و به این ترتیب انقلابی در نحوه تولید خودرو ایجاد کرد. دارایی هنری فورد امروزه ۱۹۹ میلیارد دلار برآورد می‌شود. او در سال ۱۹۴۷ درگذشت.

 

آمانسیو اورتگا

در ۱۴ سالگی مدرسه را ترک کرد و مشغول به کار در یک مغازه فروشی پیراهن مردانه شد. در سال ۱۹۷۵ اورتگا شرکت تولید پوشاک زارا را تاسیس کرد. او امروزه به عنوان یکی از امپراطوران صنعت مد و دومین فرد ثرتمند جهان با دارایی ۷۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار شناخته می شود.

 

لی کاشینگ

او ثروتمندترین مرد قاره آسیاست. به نقل از مجله فوربس میزان دارایی او حدود ۳۱ میلیارد دلار است. گستره امپراطوری این سرمایه گذار و تاجر نیکوکار هنگ کنگی ۵۲ کشور جهان را در بر می گیرد و او ۲۶۰ هزار کارمند دارد. البته لی کاشینگ همیشه زندگی راحتی نداشته است. او پس از مرگ پدرش مجبور به ترک مدرسه و کار کردن در یک کارخانه شد. لی کاشینگ در آن زمان تنها ۱۵ سال داشت.

 

مایکل دل

او بدون تردید یکی از معروفترین میلیاردرهای جهان است. در رتبه بندی فوربس، مایکل دل با حدود ۱۶ میلیارد دلار بیست و پنجمین فرد ثروتمند جهان معرفی شده است. دل تا دوران دانشجویی در اتاق خوابگاهش، زمانی که تنها ۱۹ سال داشت شرکت رایانه ای دل را تاسیس کرد. او تحصیلاتش در دانشگاه تگزاس را نیمه تمام رها کرد تا بتواند تمام وقت به کار در شرکتش برسد.

 

فرانسوا پینو

برندهای معروفی همچون گوچی، ایو سن لوران و پوما از جمله زیر مجموعه های شرکت کرینگ هستند که فرانسوا پینو در سال ۱۹۶۳ تاسیس کرد. او در ۱۶ سالگی به دلیل آزار و اذیت همشاگردی ها که فقر خانواده اش را دستمایه تمسخر کرده بودند، مدرسه را ترک کرد. میزان دارایی های پینو ۱۳ میلیارد دلار برآورد می شود. او همچنین صاحب ۲ هزار اثر هنری با ارزش در مجموعه شخصی اش است.

 

استیو جابز

موسس شرکت اپل و پیکسار هم یکی از میلیاردرهایی بود که تحصیل را نیمه کاره رها کرد. او فقط یک ترم در کالج درس خواند. در سال ۱۹۷۶ جابز به همراه دوستانش در گاراژ خانه اش شرکت اپل را بنیان گذاشت. دارایی جابز نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار برآورد می شود. او در سال ۲۰۱۱ بدلیل ابتلا به سرطان از دنیا رفت.

 

رومن آبراموویچ

این تاجر روس در ۱۷ سالگی تحصیل را رها کرد. در ابتدا با فروش اردک های پلاستیکی در آپارتمانش در مسکو پول در می آورد. او به واسطه داشتن روابط خوبی که با مقامات دولتی روسیه داشت توانست بزرگترین شرکت نفتی روسیه را بخرد. دارایی آراموویچ ۴۸ ساله ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برآورد می شود.

 

لارنس گراف

لارنس گراف در ۱۴ سالگی مدرسه را رها کرد و در یک جواهر فروشی به عنوان پادو مشغول بکار شد. در سال ۱۹۶۰ گراف امپراطوری الماس های گراف را تاسیس کرد. دو سال بعد در ۲۴ سالگی دو مغازه جواهر فروشی در لندن را که جزو نخستین فروشگاههایش محسوب می شدند بازگشایی کرد. گراف ۷۸ ساله که در تصویر در کنار پسرش دیده می شود نزدیک به ۵ میلیارد دلار ثروت دارد.

 

ریچارد برانسون

او به دلیل ابتلا به بیماری خوانش پریشی مدرسه را رها کرد. با این حال برانسون توانست در سالهای بعد ثروتی میلیاردی را بدست آورد. او در سال ۱۹۷۰ نخستین شرکت خود را بنام ویرجین رکوردز را تاسیس کرد. برانسون به مرور شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک و شرکتهای ویرجین موبایل و ویرجین ترین را تاسیس کرد. میزان ثروت او به نقل از فوربس حدود ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برآورد می شود.

لو لویف

لو لویف در سال ۱۹۷۱ همراه با خانواده‌اش از ازبکستان به اسرائیل مهاجرت کرد. او که در فقر بزرگ شده بود در ۱۶ سالگی مدرسه را ترک کرد و به عنوان تراش‌دهنده الماس مشغول کارآموزی شد. لو لویف بعدها برای پیدا کردن الماس‌های قیمتی به سرتاسر جهان سفر کرد و یک امپراتوری الماس را بنا نهاد. به نقل از فوربس ثروت او یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است.

اعلام ديدگاه