هفت غول رسانه ای جهان

کسب و کار

توسط ایمان رضوی 0

 

۱- کامکست:

شرکت کامکست (COMCAST) بزرگ ترین شرکت رسانه ای جهان از لحاظ درآمد است. این شرکت حدود ۵۳ سال پیش و به طور دقیق در ۷ تیر ۱۳۴۲ در می سی سی پی آمریکا توسط سه شریک تاسیس شده است. بیشترین میزان سهام این شرکت هنوز هم در دست یکی از این شرکا یعنی خانواده روبرتز است. مهم ترین شبکه رسانه ای که در حال حاضر در مالکیت این شرکت است، شبکه NBC است. درآمد شرکت در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۷۴ میلیارد دلار، سود خالص معادل ۸٫۱۶ میلیارد دلار و مجموع اموال این شرکت ۱۶۶ میلیارد دلار بوده است. در دسامبر سال ۲۰۱۶، ۱۵۳ هزار نفر برای این شرکت کار می کردند.

 

۲- والت دیزنی:

شرکت والت دیزنی که معمولا با عنوان دیزنی شناخته می شود در این فهرست در جایگاه دوم قرار گرفته است. این شرکت در ۲۳ مهر ماه ۱۳۰۲ در کالیفرنیای آمریکا تاسیس شده است. موسس آن برادران دیزنی بودند. درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۵۲٫۴ میلیارد دلار بوده و سود خالص آن معادل ۸٫۳ میلیارد دلار بوده و جمع اموال آن ۸۸ میلیارد دلار است. در سال ۲۰۱۴، ۱۸۰ هزار نفر برای این شرکت کار می کردند. شبکه ای بی سی و شرکت افسانه ای پیکسار و همین طور استودیو فیلم سازی لوکاس فیلم (خالق سری فیلم های موفق جنگ ستارگان) جزو این شرکت می باشند.

 

۳- فاکس قرن بیست و یکم:

موسسه فاکس قرن بیست و یکم در جایگاه سوم قرار دارد. این موسسه یکی از دو شرکتی است که بعد از انحلال شرکت نیوز کورپوریشن به دلیل رسوایی مجله این نشریه در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد. (توضیح این رسوایی مربوط به شنود تلفن برخی از افراد من جمله قربانیان متروی لندن توسط نشریه نیوز آو د ورلد بوده است) نیوز کورپوریشن خود در سال ۱۹۷۹ یعنی ۱۳۵۷ تاسیس شده بود و مالک آن رابروت مرداک بود. ردآمد این شرکت ۲۹ میلیارد دلار، سود خالص آن ۸٫۳ میلیارد دلار و جمع اموالش ۵۰ میلیارد دلار بوده است. تعداد کارمندانش هم ۲۰ هزار و ۵۰۰ نفر است. فاکس نیوز و نشنال جئوگرافیک دو رسانه مهمی هستند که فاکس در اختیار دارد.

 

۴- تایم وارنر:

تایم وارنر، چهارمین شرکت بزرگ رسانه ای جهان است. این شرکت رد ۱۰ ژانویه ۱۹۹۰ یعنی ۲۶ سال پیش تاسیس شده است. شبکه HBO و CNN مهم ترین اموال آن هستند. درآمد این شبکه ۲۸ میلیارد دلار، سود خالص آن ۴ میلیارد دلار و مجموع اموالش ۶۴ میلیارد دلار بوده است. ۲۵ هزار نفر هم برای آن کار می کردند. مجله تایم، فورچون و پیپل و همچنین استودیو فیلم سازی وارنر برادرز جزو این مجموعه می باشند.

 

۵- ویاکام:

ویاکام شرکت دیگری است که در این فهرست قرار دارد. مالک این شرکت در واقع میلیاردری به نام سامنر دراستوم است. این شرکت در ۳ می ۱۹۷۱ یعنی ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۱ در نیویورک تاسیس شده است. شبکه ام تی وی مشهورترین دارایی رسانه ای ویاکام است. درآمد این شبکه در سال ۲۰۱۳ معادل ۱۴ میلیارد دلار و جمع اموال آن ۳۴ میلیارد دلار بوده است. همچنین شبکه نیکلدئون مخصوص کودکان و استودیو فیلم سازی پارامونت جزو بخشهای معروف آن می باشند.

 

۶- شبکه اسکای:

در لیست ما تنها شرکت غیر آمریکایی است. اسکای بزرگ ترین و پیشروترین بنگاه رسانه ای در اروپا است. این بنگاه رسانه ای ۳۰ هزار کارمند در سال ۲۰۱۵ داشته است. این شرکت ۲ نوامبر ۱۹۹۰ توسط رابرت مرداک تاسیس شده است. درآمد آن ۱۰ میلیارد پوند و سود خالص آن ۲ میلیارد دلار بوده است. نکته جالب توجه که بهانه نگارش این مطلب هم بود این است که رابرت مرداک تاکنون حدود ۴۰ درصد از این شرکت را در دسته داشته اما اخیرا تلاش خود برای خرید ۶۰ درصد دیگ راین اسکای را نیز آغاز کرده است. نشریه گلوب از معروفترین نشریات زرد در انگلیس از زیر مجموعه های آن می باشد.

 

۷- سی بی اس:

این کمپانی در ۱۸ سپتامبر ۱۹۲۷ یعنی ۲۶ شهریور ۱۳۰۶ تاسیس شده است. این شرکت ۱۳ میلیارد دلار درآمد دارد و سود خالص آن ۱٫۴ میلیارد دلار است. کانال شوتایم از معروفترین زیر بخشهای این شرکت می باشد.

اعلام ديدگاه