کلاس شواب- مبتکر نظریه انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی چهارم

توسط ایمان رضوی 0

کلاس شواب یکی از اقتصاددانان مطرح جهانی است که پایه گذار و رییس هیات مدیره مجمع جهانی اقتصاد نیز می باشد. به نظر او ما در زمان حاضر این فرصت ارزشمند را در اختیار داریم تا انقلاب صنعتی چهارم را شکل دهیم که به شکلی اساسی و بنیادی زندگی و کار ما را برای همیشه تغییر خواهد داد.

به نظر او این انقلاب از نظر ابعاد، قلمرو و پیچیدگی از تمام همتایان پیش از خودش متفاوت تر است، چرا که بوسیله گستره ای از فناوری های جدید که از در هم آمیختن فیزیک، علوم دیجیتالی و بیولوژی حاصل شده اند، بوجود آمده اند و این توسعه همه جانبه تمامی قواعد، اقتصاد، صنایع و دولتها را تحت تاثیر قرار خواهد داد و حتی نظریه های کلیدی را درباره تعریف انسان بودن به چالش خواهد کشید.

هوش مصنوعی اکنون در میان ماست: ابررایانه ها، پهبادها (drone) و دستیاران هوشمند مجازی تا چاپگرهای سه بعدی، توالی دی ان ای، ترموستاتهای هوشمند، سنسورهای پوشیدنی و میکروچیپ هایی که کوچک تر از یک دانه شنی هستند، ولی تمام اینها تنها آغاز راه است. در حال حاضر مواد ساخته شده با فناوری نانو که ۲۰۰ بار قویتر از فولاد هستند و میلیونها بار از یک رشته مو نازک ترند و اولین کبدی که بوسیله فناوری چاپ سه بعدی درست شده اند و آماده پیوند زدن به بدن بیماران نیازمند می باشند در مرحله توسعه و تکمیل قرار دارند. کارخانجات هوشمندی را تصور کنید که در آن به کمک سیستم های جهانی تولید که به صورت مجازی کنترل می شوند و یا تلفن های هوشمندی را که قابل کاشت در بدن انسان هستند و از مواد بیولوژیکی ساخته شده اند.

انقلاب صنعتی چهارم موثر است و اثر آن در تاریخ و روش زندگی بشر بسیار عمیق و چالش برانگیز خواهد بود.

شواب در این کتاب فناوریهای کلیدی را که موتور این انقلاب خواهد بود را یک به یک شرح می دهد و اثرات عمیق آنها را بر دولتها، کسب و کارها، جامعه مدنی و افراد شرح می دهد.

پروفسورکلاوس شواب پایه گذار و رییس هیات مدیره مجمع جهانی اقتصاد می باشد که محلی برای هم اندیشی بخش عمومی و خصوصی در خصوص رویدادهای مهم شکل دهنده زندگی بشر در ابعاد گوناگون می باشد. در سال ۱۹۹۸ او موسسه شواب را برای کارآفرینی اجتماعی تاسیس کرد.

شواب دکترای اقتصاد از دانشگاه فرایبورگ و دکترای مهندسی از انستیتو فناوری ملی سوئیس دارد. مدرک فوق لیسانس او در مدیریت عمومی از مدرسه علوم سیاسی کندی دانشگاه هاروارد می باشد. ایشان دارای افتخارات و جوایز متعدد ملی و بین المللی است.

 

در این بخش ویژه از سایت ایرامگ می خواهیم به این روندهای انقلابی و اثرات آن بر آینده بشریت بپردازیم.

اعلام ديدگاه