۱۰ تا از بهترین توصیه های طلایی وارن بافت

سبک زندگی

توسط ایمان رضوی 0

 

وارن بافت معروف ترین و مورد احترام ترین سرمایه گذار تاریخ است. بافت همین طور به خوش مشرب بودن و جملات معروفش برای هنر سرمایه گذاری معروف است. وقتی که می خواهید به بالاترین نقطه قله یک کوه برسید معمولا عاقلانه آن است که ردپای افرادی را که این کار را با موفقیت انجام داده اند، دنبال کنید. اگر بهترین توصیه های بافت را با دقت یاد بگیرید و بکار ببندید بدون شک موفقیت و شانس عظیمی را متوجه خود کرده اید.

 

  • هرگز پول از دست ندهید

یکی از معروف ترین توصیه های بافت این است: “قانون شماره ۱: هیچ وقت پول از دست ندهید. قانون شماره ۲: هیچ وقت قانون شماره ۱ را فراموش نکنید.” بسیار دشوار خواهد بود که بتوان پول از دست رفته را جبران کرد و تازه پس از دست یافتن مجدد به آن، به نقطه شروع اولیه رسیده اید.

 

  • بالاترین ارزش را با کمترین قیمت بدست آورید

در نامه ای که در سال ۲۰۰۸ به سهامداران شرکتش برکشایر هاثاوی منتشر کرد، بافت کلید اساسی دیگری را با مخاطبان خودش به اشتراک گذاشت: “قیمت آن چیزی است که می پردازید، ارزش آن چیزی است که به دست می آورید.” از دست دادن پول می تواند به شکل پرداختن بهایی بیش از ارزش واقعی یک چیز نیز روی دهد- که این موضوع می تواند در زمانی که بهره فراوانی را بابت بدهی وام ها یا کارتهای اعتباری می پردازید و یا خرید چیزهایی که به ندرت از آنها استفاده می کنید خود را نشان دهد.

بجای آن همچون بافت فروتنانه زندگی کنید و بدنبال فرصتهایی برای بدست آوردن ارزش بیشتر با پرداخت کمترین قیمت ممکن باشید. بافت در این نامه می نویسید: “خواه بدنبال خرید جوراب باشیم یا سهام فرقی نمی کند، من دوست دارم خریدی با کیفیت را در زمانی که بهای اندکی دارد انجام دهم.”

 

  • عادات مالی سالمی را در پیش بگیرید

در سال ۲۰۰۷ و در جمع دانشجویان دانشگاه فلوریدا، بافت می گوید: “مهم ترین رفتار ما عادت کردن است و زنجیر های عادت بسیار سبک است بطوریکه ما آنرا احساس نمی کنیم تا زمانی که آنقدر قوی می شوند که پاره کردن آنها غیر ممکن می شود.” برروی ساخت عادات مالی مثبت و سالم کار کنید و آنهایی را که سبب آسیب رساندن به جیب تان می شود، ترک کنید.

 

  • از بدهی مخصوصا بدهی وام و کارت اعتباری پرهیز کنید.

بافت سرمایه اش را از طریق سودی که برای او کار می کند، بدست آورده است- بجای آنکه مانند بسیاری از مردم آمریکا، کار کند تا بتواند بدهی حاصل از سود وام هایش را پرداخت کند. بافت در سخنرانی سال ۱۹۹۱ خود در دانشگاه نوتردام می گوید: “افراد بسیاری را دیده ام که بدلیل نوشیدن مشروبات الکلی و گرفتن وام ورشکست شده اند. شما واقعا به گرفتن وام در این جهان نیازی ندارید. اگر آدم زرنگی باشید می توانید بدون پول قرض گرفتن، ثروت عظیمی خلق کنید.”

بافت بویژه از بدهی کارتهای اعتباری بسیار نگران است. توصیه او این است که از آن به شدت پرهیز کنیم. بافت زمانی گفته بود: “نرخ سود کارتهای اعتباری بسیار بالاست. برخی اوقات آنها ۱۸ درصد و اوقاتی ۲۰ درصد هستند. اگر من با نرخ ۱۸ یا ۲۰ درصد وام گرفته بودم، حتما تا الان ورشکسته شده بودم.

 

  • وجه نقد را همیشه در کنار خود داشته باشید

کلید بعدی برای اطمینان داشتن از حفظ امنیت این است که همیشه یک نقدینگی مطمئن را در دست داشته باشید. بافت در گزارش سالانه ۲۰۱۴ به مجمع سهامداران برکشایر هاثاوی می نویسد: “ما همیشه سعی می کنیم حداقل ۲۰ میلیارد دلار و معمولا بیشتر وجه نقد در اختیار داشته باشیم.”

کسب و کارها و افراد مانند هم ممکن است نیاز به جریان نقدینگی برای توسعه یا انجام یک سرمایه گذاری داشته باشند. بافت می گوید: “نقدینگی برای کسب و کار مانند اکسیژن برای انسان است: وقتی که در دسترس ماست به آن فکر نمی کنیم، تنها وقتی که از دسترس ما خارج می شود به یاد آن می افتیم. وقتی صورتحسابها می آید تنها پول است که کار می کند بدون آن خانه را ترک نکنید.”

 

  • بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید.

بافت در مصاحبه با مجله INC می گوید: “هر چه که می توانید برروی خودتان سرمایه گذاری کنید، شما در واقع بزرگترین دارایی خودتان هستید که در اختیار دارید.” او همچنین در مصاحبه ای دیگر با شبکه CNBC این جملات را بار دیگر تکرار می کند: “هر چیزی که کمک کند تا استعدادهای خودتان را بهبود ببخشید و ارزش خودتان را بالاتر ببرید ارزش این را دارد که آنرا به عنوان یک خرید قدرتمند برای بهبود دادن ارزش خودتان بکار ببرید.”

بازده بدست آمده نیز بسیار ارزشمند و عظیم خواهد بود. بافت می گوید: “هر چقدر که برروی خودتان سرمایه گذاری کنید ده برابر آنرا دوباره بدست خواهید آورد و بر خلاف سایر دارایی ها و سرمایه گذاری ها، هیچ کس قادر نیست به آن مالیاتی ببندد یا آنرا از شما سرقت کند.”

 

  • درباره پول بیاموزید

بخشی از سرمایه گذاری برروی خودتان را بایستی برای آموزش بیشتر درباره مدیریت پول اختصاص دهید. به عنوان یک سرمایه گذار وظیفه بافت محدود کردن و به حداقل رساندن ریسک است. بافت زمانی در مصاحبه با فوربس گفته بود: “ریسک از آن جایی می آید که ندانید دارید چه می کنید.” هر چند که بیشتر درباره امور مالی بدانید و آگاهی کسب کنید، بیشتر قادر خواهید بود که ریسک را کنترل کنید.”

درسی که از این نصیحت بافت می گیریم این است که فعالانه در آموزش امور مالی شخصی به خودمان تلاش کنیم. شریک بافت، چارلی مانگر در تایید این صحبت می گوید: “وقتی شب سر بر بستر خواب می گذارید باید بیشتر از زمانی که از خواب برخواسته اید باهوش تر شده باشید.”

 

  • سرمایه گذاری در سهام شرکتهای شاخص با قیمتی ارزان را جزوی از سبد پرتفوی خودتان بکنید

در حالی که بیشتر توصیه های بفت بار فیلسوفانه دارد، تعدادی نکته عملی که تقریبا هر کسی می تواند آنها را بکار ببندد نیز وجود دارد. برای مثال بافت اصرار دارد که سرمایه گذاران معمولی سهام هایی را که شاخص هستند، خریداری کنند.

او در نامه سال ۲۰۱۳ خودش به سهامداران برکشایر هاثاوی می نویسد: “۱۰ درصد نقدینگی را در اوراق مشارکت دولتی کوتاه مدت قرار دهید و ۹۰ درصد آنها را در سهام شاخص S&P500 انتخاب کنید البته آنهایی را که بهای پایینی دارند. این کار را طی یک دوره زمانی ده ساله انجام دهید. خواهید دید که عملکرد شما بهتر از ۹۰ درصد مردمی خواهد بود که در زمان مشابهی با شما شروع بکار می کنند.

 

  • بخشیدن

بافت زمانی به فوربس گفته بود: “اگر شما آنقدر خوش شانس هستید که در میان ۱ درصد از انسانها قرار بگیرید در واقع به ۹۹ درصد بقیه بدهکارید و باید کاری برای آنها انجام دهید.”

او به عنوان یکی از برترین افراد حاضر در آن لیست ۱ درصدی، توصیه خودش را به نحو احسن بکار برده است.

همراه با بیل گیتس معروف آنها جزو موسسین The Giving Pledge هستند که ۱۰۰ میلیاردر جهان آنرا تاسیس کرده اند و هدفشان بخشیدن ثروتشان در راههای عام المنفعه و در جهت رفاه بشریت است. البته لزوما شما نباید میلیاردر باشید تا از لذت بخشیدن و از طریق آن غنی کردن زندگی بهره ببرید.

 

  • پول را یک بازی بلند مدت ببینید

بافت می گوید: “هرکسی که امروز در زیر سایه درختی آرمیده است از حاصل دسترنج کسی بهره می برد که آن درخت را کاشته است.” و این یک حقیقت روشن است. کاشتن و مراقبت از دانه های موفقیت مالی که اکنون آنرا انجام می دهید سبب می شود که بعدتر در زندگی خودتان شاهد لذت بردن از سایه موفقیت آن باشید. این سایه ممکن است شامل رهایی از شر بدهی ها، یک بازنشستگی راحت و امن یا توانایی تامین هزینه های تحصیل دانشگاهی فرزندانتان باشد. همچنین دیدگاه بلند مدتی از پول در مرکز تصمیم گیری های بافت قرار دارد. در نامه ای که در سال ۲۰۱۴ به سهامداران نوشت یادآوری می کند: “با در دست داشتن یک افق چند ساله سرمایه گذاری کنید… تمرکز ما باید به صورت ثابت برروی بدست آوردن درآمدی قابل توجه از قدرت بدست آمده در خلال این سرمایه گذاری مادام العمر باشد.” بافت اصرار دارد که سرمایه گذاران نباید تمرکز خودشان را برروی لحظاتی که بازار سهام دچار نوسان می شود یا اقتصاد به بحران می خورد، باشد.

ساخت ثروت واقعی و امنیت مالی زمان می برد و در مسیر خودتان رو در رو با چالش های مالی خواهید شد. ولی دیدن مسایل مالی تان به شکل یک تلاش مادام العمر می تواند به شما کمک کند تا علیرغم مشکلات و موانع در مسیر درست حرکت کنید. این موضوع به شما امکان ساخت یک بنیان مالی اساسی را می دهد تا مدتهای مدیدی کار خواهد کرد.

اعلام ديدگاه